Tai-chi

 

Tai-chi je  původně bojovým uměním, které čerpá svou bojovou sílu právě z  principu proměny protikladů a protikladných energií Jin a Jang. A stejně tak podle zákona proměny protikladů můžeme v Tai-chi, bojovém umění, objevit nejen jeho bojovou sílu – sílu boje, ale i jeho druhou stránku, sílu a schopnost harmonizovat, a tak léčit svoje tělo. Záleží jen na nás, na co zaměříme svou pozornost. Je třeba však mít na paměti to, že jedno vychází z druhého a že není jedno bez druhého. Oba protiklady, obě strany mince, spolu nerozlučně souvisí a pokud chceme více rozvinout jeden aspekt, musíme se někdy paradoxně zabývat jeho opakem. Sílu bojovou neuplatňujeme na boj, ale na zvýšení sebevědomí a životní síly.

Tai-chi  pracuje  s vnitřními energetickými drahami v těle a s vědomým dýcháním. Má kromě blahodárných zdravotních účinků na tělo i zásadní vliv na psychiku.

Dokáže stimulovat činnost vnitřních orgánů, přispívá ke zlepšení látkové výměny, zlepšuje srdeční a dechové funkce, přispívá k poklesu cholesterolu a naopak zabraňuje řídnutí kostí. Příznivé účinky mají cvičební sestavy, při nichž se tělo plynule otáčí a postupně se protahuje každý kloub a sval v těle.

Vědomá práce při vnějším pohybu těla i vnitřním pohybu dechu a životní energie (čchi) vás povede k lepšímu vnímání sebe sama i vašeho okolí. Přispívá k zlepšení rovnováhy, uvědomování si oboustranného propojení dechu a emocí a hlubšímu chápání uvolnění a napětí. Všechny tyto dovednosti tak budete moci prakticky využívat ve vašem každodenním životě a to je nejdůležitější výsledek cvičení Tai-chi